TNPW0603178RBEEN
Mfr.Part #
TNPW0603178RBEEN
Description
RES 178 OHM 0.1% 1/10W 0603
Resistance :
178Ohms
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
Case Code (Imperial) :
Power Rating :
100mW
Supplier Device Package :
Width :
850μm
Case Code (Metric) :
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Contact Plating :
Tin
Min Operating Temperature :
-55°C
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Tolerance :
±0.1%
Height :
558.8μm
Voltage - Rated :
75V
Series :
TNPW e3
Radiation Hardening :
No
Published :
Ratings :
AEC-Q200
Thin Film
Termination :
SMD/SMT
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Length :
1.6002mm
Number of Terminations :
2
Max Power Dissipation :
100mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Operating Temperature :
125°C
Voltage - Rated DC :
100V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
TNPW0603178RBEEN
Vishay / Dale TNPW0603178RBEEN
TNPW e3 Series, Thin Film, 178Ohms, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C