TNPW0603178RBEEA
Mfr.Part #
TNPW0603178RBEEA
Description
RES 178 OHM 0.1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Max Power Dissipation :
100mW
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Voltage - Rated :
75V
Resistance :
178Ohms
Power Rating :
63mW
Length :
1.6mm
Termination :
SMD/SMT
Depth :
850μm
Weight :
2.012816mg
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Voltage - Rated DC :
50V
Max Operating Temperature :
125°C
Height :
558.8μm
Radiation Hardening :
No
Series :
TNPW e3
Ratings :
AEC-Q200
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Metric) :
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Width :
838.2μm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Military Standard :
Not
Tolerance :
±0.1%
Case Code (Imperial) :
Contact Plating :
Tin
Size / Dimension :
0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
TNPW0603178RBEEA
Vishay / Dale TNPW0603178RBEEA
TNPW e3 Series, Thin Film, 178Ohms, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C