TNPW0603178KFETA
Mfr.Part #
TNPW0603178KFETA
Description
RES 178K OHM 1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Max Operating Temperature :
125°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Contact Plating :
Lead, Tin
Tolerance :
±1%
Supplier Device Package :
Power Rating :
100mW
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Radiation Hardening :
No
Feature :
Military
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
Resistance :
178kOhms
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Series :
TNPW
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
TNPW0603178KFETA
Vishay / Dale TNPW0603178KFETA
TNPW Series, Thin Film, 178kOhms, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~125°C