TNPW0603178KDEEA
Mfr.Part #
TNPW0603178KDEEA
Description
RES 178K OHM 0.5% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Mounting Feature :
Surface Mount
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Number of Terminations :
2
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE; PRECISION; RATED AC VOLTAGE: 75V
Surface Mount :
yes
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
Factory Lead Time :
13 Weeks
Working Voltage :
75V
Series :
TNPW e3
JESD-609 Code :
e3
Contact Plating :
Tin
Tolerance :
±0.5%
Composition :
Thin Film
ECCN Code :
EAR99
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Published :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Ratings :
AEC-Q200
Power Rating :
100mW
Radiation Hardening :
No
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistance :
178kOhm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
TNPW0603178KDEEA
Vishay / Dale TNPW0603178KDEEA
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, TNPW e3 Series, Thin Film, 178kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -55°C~155°C