TNPW0603178KBEEA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TNPW0603178KBEEA
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 178K OHM 0.1% 1/10W 0603
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Number of Terminations :
2
Max Operating Temperature :
125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Voltage - Rated DC :
50V
Composition :
Thin Film
Supplier Device Package :
Published :
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.1%
Ratings :
AEC-Q200
Width :
850μm
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
SMD/SMT
Height :
558.8μm
Resistance :
178kOhms
Series :
TNPW e3
Min Operating Temperature :
-55°C
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power Rating :
63mW
Factory Lead Time :
13 Weeks
Length :
1.6002mm
Number of Pins :
2
Max Power Dissipation :
100mW
Voltage - Rated :
75V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Contact Plating :
Tin
Case Code (Imperial) :
Datasheets
TNPW0603178KBEEA
Vishay / Dale TNPW0603178KBEEA
TNPW e3 Series, Thin Film, 178kOhms, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C