TNPW0603176KBEEA
Mfr.Part #
TNPW0603176KBEEA
Description
RES 176K OHM 0.1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Contact Plating :
Tin
Supplier Device Package :
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Published :
13 Weeks
Radiation Hardening :
No
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
Tolerance :
±0.1%
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Width :
838.2μm
Max Power Dissipation :
100mW
Height :
558.8μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Ratings :
AEC-Q200
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power Rating :
63mW
Series :
TNPW e3
Length :
1.6002mm
Resistance :
176kOhms
Voltage - Rated DC :
50V
Max Operating Temperature :
125°C
Datasheets
TNPW0603176KBEEA
Vishay / Dale TNPW0603176KBEEA
TNPW e3 Series, Thin Film, 176kOhms, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C