TNPW0603174RDHTA
Mfr.Part #
TNPW0603174RDHTA
Description
RES 174 OHM 0.5% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±0.5%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Resistance :
174Ohms
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Feature :
Military
Min Operating Temperature :
-55°C
Power Rating :
100mW
Series :
TNPW
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Max Operating Temperature :
125°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Supplier Device Package :
Datasheets
TNPW0603174RDHTA
Vishay / Dale TNPW0603174RDHTA
TNPW Series, Thin Film, 174Ohms, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -55°C~125°C