TNPW060316K5DHTA
Mfr.Part #
TNPW060316K5DHTA
Description
RES 16.5K OHM 0.5% 1/10W 0603
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Feature :
Military
Series :
TNPW
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Resistance :
16.5kOhms
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±0.5%
Min Operating Temperature :
-55°C
Power Rating :
100mW
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Plating :
Lead, Tin
Max Operating Temperature :
125°C
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Datasheets
TNPW060316K5DHTA
Vishay / Dale TNPW060316K5DHTA
TNPW Series, Thin Film, 16.5kOhms, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -55°C~125°C