TNPW060316K5BETA
Mfr.Part #
TNPW060316K5BETA
Description
RES 16.5K OHM 0.1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Weight :
2.012816mg
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Lead Free :
Contains Lead
Military
Voltage - Rated :
75V
Max Operating Temperature :
125°C
Voltage - Rated DC :
75V
TNPW
Termination :
SMD/SMT
Height :
558.8μm
Size / Dimension :
0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Resistance :
16.5kOhms
Width :
838.2μm
Contact Plating :
Lead, Tin
Length :
1.6002mm
Power Rating :
100mW
Tolerance :
±0.1%
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Published :
2
Max Power Dissipation :
100mW
Case Code (Imperial) :
Case Code (Metric) :
Datasheets
TNPW060316K5BETA
Vishay / Dale TNPW060316K5BETA
TNPW Series, Thin Film, 16.5kOhms, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~125°C