TNPW060316K2DETA
Mfr.Part #
TNPW060316K2DETA
Description
RES 16.2K OHM 0.5% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Voltage - Rated :
75V
Power Rating :
100mW
Max Operating Temperature :
125°C
Height :
450μm
Length :
1.6mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±0.5%
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Width :
800μm
Case Code (Imperial) :
Resistance :
16.2kOhms
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Radiation Hardening :
No
Series :
TNPW
Contact Plating :
Lead, Tin
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Feature :
Military
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
Case Code (Metric) :
Datasheets
TNPW060316K2DETA
Vishay / Dale TNPW060316K2DETA
TNPW Series, Thin Film, 16.2kOhms, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -55°C~125°C