TNPW060316K0BETA
Mfr.Part #
TNPW060316K0BETA
Description
RES 16K OHM 0.1% 1/10W 0603
TNPW
Termination :
SMD/SMT
Feature :
Military
Case Code (Metric) :
Length :
1.6002mm
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
Height :
558.8μm
Contact Plating :
Lead, Tin
Max Power Dissipation :
100mW
Published :
Supplier Device Package :
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Max Operating Temperature :
125°C
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Power Rating :
100mW
Tolerance :
±0.1%
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated :
75V
Resistance :
16kOhms
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Terminations :
2
Width :
838.2μm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
TNPW060316K0BETA
Vishay / Dale TNPW060316K0BETA
TNPW Series, Thin Film, 16kOhms, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~125°C