TNPW060316K0BEEA
Mfr.Part #
TNPW060316K0BEEA
Description
RES 16K OHM 0.1% 1/10W 0603
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Resistance :
16kOhms
Supplier Device Package :
Height :
558.8μm
Max Operating Temperature :
125°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
Radiation Hardening :
No
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
REACH SVHC :
Unknown
2
Length :
1.6002mm
Weight :
2.012816mg
Max Power Dissipation :
100mW
Published :
Power Rating :
63mW
Min Operating Temperature :
-55°C
Termination :
SMD/SMT
Contact Plating :
Tin
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Width :
838.2μm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Pins :
2
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Case Code (Metric) :
Factory Lead Time :
13 Weeks
Voltage - Rated :
75V
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
±0.1%
Ratings :
AEC-Q200
Voltage - Rated DC :
50V
Series :
TNPW e3
Datasheets
TNPW060316K0BEEA
Vishay / Dale TNPW060316K0BEEA
TNPW e3 Series, Thin Film, 16kOhms, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C