TNPW0603169KBEEN
Mfr.Part #
TNPW0603169KBEEN
Description
RES 169K OHM 0.1% 1/10W 0603
Min Operating Temperature :
-55°C
Termination :
SMD/SMT
Length :
1.6002mm
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated :
75V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Width :
838.2μm
Size / Dimension :
0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
Published :
Contact Plating :
Tin
0603 (1608 Metric)
Max Power Dissipation :
100mW
Case Code (Metric) :
Power Rating :
100mW
Series :
TNPW e3
Ratings :
AEC-Q200
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Tolerance :
±0.1%
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Resistance :
169kOhms
Thin Film
Height :
558.8μm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Supplier Device Package :
Max Operating Temperature :
125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
TNPW0603169KBEEN
Vishay / Dale TNPW0603169KBEEN
TNPW e3 Series, Thin Film, 169kOhms, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C