TNPW0603165RBEEN
Mfr.Part #
TNPW0603165RBEEN
Description
RES 165 OHM 0.1% 1/10W 0603
Size / Dimension :
0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
Height :
558.8μm
Length :
1.6002mm
Voltage - Rated :
75V
Resistance :
165Ohms
Voltage - Rated DC :
100V
Published :
Tolerance :
±0.1%
Series :
TNPW e3
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Factory Lead Time :
13 Weeks
Ratings :
AEC-Q200
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
100mW
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Max Power Dissipation :
100mW
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Width :
838.2μm
Case Code (Metric) :
Termination :
SMD/SMT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Case Code (Imperial) :
Contact Plating :
Tin
Max Operating Temperature :
125°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Datasheets
TNPW0603165RBEEN
Vishay / Dale TNPW0603165RBEEN
TNPW e3 Series, Thin Film, 165Ohms, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C