TNPW0603165KDETA
Mfr.Part #
TNPW0603165KDETA
Description
RES 165K OHM 0.5% 1/10W 0603
Resistance :
165kOhms
Thin Film
Contact Plating :
Lead, Tin
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power Rating :
100mW
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±0.5%
Series :
TNPW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
125°C
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
Feature :
Military
Supplier Device Package :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Radiation Hardening :
No
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Datasheets
TNPW0603165KDETA
Vishay / Dale TNPW0603165KDETA
TNPW Series, Thin Film, 165kOhms, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -55°C~125°C