TNPW0603165KBEEN
Mfr.Part #
TNPW0603165KBEEN
Description
RES 165K OHM 0.1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Published :
Max Power Dissipation :
100mW
Ratings :
AEC-Q200
Voltage - Rated :
75V
Power Rating :
100mW
Case Code (Metric) :
Resistance :
165kOhms
Length :
1.6002mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Tolerance :
±0.1%
Voltage - Rated DC :
100V
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Size / Dimension :
0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Series :
TNPW e3
Case Code (Imperial) :
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Composition :
Thin Film
Width :
800μm
Termination :
SMD/SMT
Height :
558.8μm
Max Operating Temperature :
125°C
Weight :
2.012816mg
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
TNPW0603165KBEEN
Vishay / Dale TNPW0603165KBEEN
TNPW e3 Series, Thin Film, 165kOhms, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C