TNPW0603162RBYEA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TNPW0603162RBYEA
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 162 OHM 0.1% 1/10W 0603
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Supplier Device Package :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Tolerance :
±0.1%
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Series :
TNPW e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Composition :
Thin Film
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
100mW
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Ratings :
AEC-Q200
Resistance :
162Ohms
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Number of Terminations :
2
Datasheets
TNPW0603162RBYEA
Vishay / Dale TNPW0603162RBYEA
TNPW e3 Series, Thin Film, 162Ohms, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C