TNPW0603162KFHTA
Mfr.Part #
TNPW0603162KFHTA
Description
RES 162K OHM 1% 1/10W 0603
Series :
TNPW
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Power Rating :
100mW
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Tolerance :
±1%
Contact Plating :
Lead, Tin
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Max Operating Temperature :
125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Feature :
Military
Resistance :
162kOhms
Datasheets
TNPW0603162KFHTA
Vishay / Dale TNPW0603162KFHTA
TNPW Series, Thin Film, 162kOhms, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~125°C