TNPW0603162KBEEN
Mfr.Part #
TNPW0603162KBEEN
Description
RES 162K OHM 0.1% 1/10W 0603
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
75V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Depth :
850μm
Resistance :
162kOhms
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±0.1%
Radiation Hardening :
No
Military Standard :
Not
Max Operating Temperature :
125°C
Power Rating :
100mW
Composition :
Thin Film
Height :
558.8μm
Width :
850μm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Length :
1.6mm
Published :
Contact Plating :
Tin
Termination :
SMD/SMT
Min Operating Temperature :
-55°C
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Series :
TNPW e3
Case Code (Imperial) :
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Factory Lead Time :
13 Weeks
Voltage - Rated DC :
100V
Ratings :
AEC-Q200
2
Max Power Dissipation :
100mW
Datasheets
TNPW0603162KBEEN
Vishay / Dale TNPW0603162KBEEN
TNPW e3 Series, Thin Film, 162kOhms, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C