TNPW0603160RDETA
Mfr.Part #
TNPW0603160RDETA
Description
RES 160 OHM 0.5% 1/10W 0603
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Contact Plating :
Lead, Tin
Resistance :
160Ohms
Max Operating Temperature :
125°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
Tolerance :
±0.5%
Feature :
Military
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Series :
TNPW
Power Rating :
100mW
Datasheets
TNPW0603160RDETA
Vishay / Dale TNPW0603160RDETA
TNPW Series, Thin Film, 160Ohms, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -55°C~125°C