TNPW0603160KFEEA
Mfr.Part #
TNPW0603160KFEEA
Description
RES 160K OHM 1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Max Operating Temperature :
125°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±1%
Published :
Contact Plating :
Tin
Power Rating :
100mW
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Series :
TNPW e3
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Supplier Device Package :
Resistance :
160kOhms
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
TNPW0603160KFEEA
Vishay / Dale TNPW0603160KFEEA
TNPW e3 Series, Thin Film, 160kOhms, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C