TNPW0603160KBETA
Mfr.Part #
TNPW0603160KBETA
Description
RES 160K OHM 0.1% 1/10W 0603
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
Military
Published :
Power Rating :
100mW
Tolerance :
±0.1%
Contact Plating :
Lead, Tin
Max Operating Temperature :
125°C
Width :
838.2μm
Length :
1.6002mm
Height :
558.8μm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Power Dissipation :
100mW
Series :
TNPW
Resistance :
160kOhms
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Datasheets
TNPW0603160KBETA
Vishay / Dale TNPW0603160KBETA
TNPW Series, Thin Film, 160kOhms, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~125°C