TNPW0603158RBECN
Mfr.Part #
TNPW0603158RBECN
Description
RES 158 OHM 0.1% 1/10W 0603
Contact Plating :
Lead, Tin
Case Code (Imperial) :
Length :
1.6mm
Feature :
Military
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
Series :
TNPW
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Power Rating :
100mW
Height :
450μm
Min Operating Temperature :
-55°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Width :
800μm
Resistance :
158Ohms
Max Operating Temperature :
125°C
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Voltage - Rated :
75V
Tolerance :
±0.1%
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
TNPW0603158RBECN
Vishay / Dale TNPW0603158RBECN
TNPW Series, Thin Film, 158Ohms, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~125°C