TNPW0603150RBEEA
Mfr.Part #
TNPW0603150RBEEA
Description
RES 150 OHM 0.1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Voltage - Rated DC :
50V
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Series :
TNPW e3
Supplier Device Package :
REACH SVHC :
Unknown
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Voltage - Rated :
75V
Resistance :
150Ohms
Case Code (Imperial) :
Contact Plating :
Tin
Min Operating Temperature :
-55°C
Military Standard :
Not
Tolerance :
±0.1%
Width :
838.2μm
Number of Pins :
Max Operating Temperature :
125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Depth :
850μm
Size / Dimension :
0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
Termination :
SMD/SMT
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Max Power Dissipation :
100mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Case Code (Metric) :
Height :
558.8μm
Power Rating :
63mW
Ratings :
AEC-Q200
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Length :
1.6mm
Datasheets
TNPW0603150RBEEA
Vishay / Dale TNPW0603150RBEEA
TNPW e3 Series, Thin Film, 150Ohms, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C