TNPW0603120KFEEA
Mfr.Part #
TNPW0603120KFEEA
Description
RES 120K OHM 1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Ratings :
AEC-Q200
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Resistance :
120kOhms
Series :
TNPW e3
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Max Operating Temperature :
125°C
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Supplier Device Package :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Contact Plating :
Tin
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
Published :
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Tolerance :
±1%
Power Rating :
100mW
Datasheets
TNPW0603120KFEEA
Vishay / Dale TNPW0603120KFEEA
TNPW e3 Series, Thin Film, 120kOhms, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C