TNPW0603120KBEEA
Mfr.Part #
TNPW0603120KBEEA
Description
RES 120K OHM 0.1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Height :
558.8μm
Max Power Dissipation :
100mW
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Width :
838.2μm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power Rating :
63mW
Size / Dimension :
0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
125°C
Military Standard :
Not
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Depth :
850μm
Series :
TNPW e3
Ratings :
AEC-Q200
Published :
Tolerance :
±0.1%
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Radiation Hardening :
No
Case Code (Imperial) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Plating :
Tin
Resistance :
120kOhms
13 Weeks
Voltage - Rated :
75V
REACH SVHC :
Unknown
Length :
1.6mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated DC :
50V
Composition :
Thin Film
Case Code (Metric) :
Number of Pins :
2
Datasheets
TNPW0603120KBEEA
Vishay / Dale TNPW0603120KBEEA
TNPW e3 Series, Thin Film, 120kOhms, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C