TNPW060311K8BEEN
Mfr.Part #
TNPW060311K8BEEN
Description
RES 11.8K OHM 0.1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Termination :
SMD/SMT
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Voltage - Rated :
75V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Surface Mount :
yes
Contact Plating :
Tin
Size / Dimension :
0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
Series :
TNPW e3
Resistance :
11.8kOhm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Radiation Hardening :
No
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, LASER TRIMMABLE, PRECISION, RATED AC VOLTAGE: 75V
13 Weeks
Ratings :
AEC-Q200
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Case Code (Metric) :
Mounting Feature :
Surface Mount
Weight :
2.012816mg
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±0.1%
Max Power Dissipation :
100mW
ECCN Code :
EAR99
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
100V
Power Rating :
100mW
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
558.8μm
Case Code (Imperial) :
Construction :
Chip
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
TNPW060311K8BEEN
Vishay / Dale TNPW060311K8BEEN
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, TNPW e3 Series, Thin Film, 11.8kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C