TNPW060311K0DHEA
Mfr.Part #
TNPW060311K0DHEA
Description
RES 11K OHM 0.5% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Radiation Hardening :
No
Number of Pins :
2
Series :
TNPW e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
50V
Resistance :
11kOhms
Published :
Tolerance :
±0.5%
Power Rating :
63mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
125°C
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Contact Plating :
Tin
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Datasheets
TNPW060311K0DHEA
Vishay / Dale TNPW060311K0DHEA
TNPW e3 Series, Thin Film, 11kOhms, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -55°C~155°C