TNPW060311K0BETA
Mfr.Part #
TNPW060311K0BETA
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
RES 11K OHM 0.1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Series :
TNPW
Power Rating :
100mW
Feature :
Military
Min Operating Temperature :
-55°C
Height :
558.8μm
Factory Lead Time :
13 Weeks
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Max Operating Temperature :
125°C
Voltage - Rated :
75V
Number of Terminations :
2
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated DC :
75V
Contact Plating :
Lead, Tin
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Length :
1.6002mm
Resistance :
11kOhms
Width :
800μm
Size / Dimension :
0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Number of Pins :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
REACH SVHC :
Unknown
Radiation Hardening :
No
Weight :
2.012816mg
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Published :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Case Code (Imperial) :
Max Power Dissipation :
100mW
Tolerance :
±0.1%
Datasheets
TNPW060311K0BETA
Vishay / Dale TNPW060311K0BETA
TNPW Series, Thin Film, 11kOhms, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~125°C