TNPW0603118RDETA
Mfr.Part #
TNPW0603118RDETA
Description
RES 118 OHM 0.5% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Voltage - Rated :
75V
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Height :
450μm
13 Weeks
Length :
1.6mm
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Max Operating Temperature :
125°C
Feature :
Military
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Resistance :
118Ohms
Power Rating :
100mW
Radiation Hardening :
No
Contact Plating :
Lead, Tin
Series :
TNPW
Supplier Device Package :
Tolerance :
±0.5%
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Width :
800μm
Datasheets
TNPW0603118RDETA
Vishay / Dale TNPW0603118RDETA
TNPW Series, Thin Film, 118Ohms, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -55°C~125°C