TNPW0603118RBEEA
Mfr.Part #
TNPW0603118RBEEA
Description
RES 118 OHM 0.1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Height :
558.8μm
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Series :
TNPW e3
Power Rating :
63mW
Ratings :
AEC-Q200
Contact Plating :
Tin
Tolerance :
±0.1%
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
50V
Min Operating Temperature :
-55°C
Resistance :
118Ohms
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Supplier Device Package :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Max Power Dissipation :
100mW
Length :
1.6002mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Max Operating Temperature :
125°C
Published :
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated :
75V
Factory Lead Time :
13 Weeks
Termination :
SMD/SMT
Width :
838.2μm
Case Code (Metric) :
Datasheets
TNPW0603118RBEEA
Vishay / Dale TNPW0603118RBEEA
TNPW e3 Series, Thin Film, 118Ohms, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C