TNPW0603118KBEEA
Mfr.Part #
TNPW0603118KBEEA
Description
RES 118K OHM 0.1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Max Power Dissipation :
100mW
Length :
1.6002mm
Radiation Hardening :
No
Number of Terminations :
2
Number of Pins :
2
Published :
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±0.1%
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Resistance :
118kOhms
Height :
558.8μm
Power Rating :
63mW
Size / Dimension :
0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
Series :
TNPW e3
Max Operating Temperature :
125°C
Ratings :
AEC-Q200
Voltage - Rated :
75V
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Case Code (Metric) :
Min Operating Temperature :
-55°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Contact Plating :
Tin
Width :
838.2μm
Voltage - Rated DC :
50V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Case Code (Imperial) :
Weight :
2.012816mg
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
TNPW0603118KBEEA
Vishay / Dale TNPW0603118KBEEA
TNPW e3 Series, Thin Film, 118kOhms, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C