TNPW060310K2BXCN
Mfr.Part #
TNPW060310K2BXCN
Description
RES 10.2K OHM 0.1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Contact Plating :
Lead, Tin
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Pbfree Code :
No
Construction :
RECTANGULAR
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Tolerance :
±0.1%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Working Voltage :
75V
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Series :
TNPW
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Surface Mount :
yes
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Feature :
Military
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE: 75V
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm