TNPW060310K0BXTA
Mfr.Part #
TNPW060310K0BXTA
Description
RES 10K OHM 0.1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Working Voltage :
75V
Resistance :
10kOhm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Construction :
RECTANGULAR
ECCN Code :
EAR99
Contact Plating :
Lead, Tin
Factory Lead Time :
13 Weeks
JESD-609 Code :
e0
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Power Rating :
100mW
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Tolerance :
±0.1%
Pbfree Code :
No
Surface Mount :
yes
Military
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE: 75V
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Composition :
Thin Film
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
TNPW060310K0BXTA
Vishay / Dale TNPW060310K0BXTA
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, TNPW Series, Thin Film, 10kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~125°C