TNPW0603105KBECN
Mfr.Part #
TNPW0603105KBECN
Description
RES 105K OHM 0.1% 1/10W 0603
Feature :
Military
Contact Plating :
Lead, Tin
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max Operating Temperature :
155°C
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Series :
TNPW
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Number of Terminations :
2
Min Operating Temperature :
-55°C
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated :
75V
Power Rating :
100mW
Resistance :
105kOhms
Tolerance :
±0.1%
Radiation Hardening :
No
Tape and Reel (TR)
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Imperial) :
Datasheets
TNPW0603105KBECN
Vishay / Dale TNPW0603105KBECN
TNPW Series, Thin Film, 105kOhms, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~125°C