TNPW0603102RBETA
Mfr.Part #
TNPW0603102RBETA
Description
RES 102 OHM 0.1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Max Power Dissipation :
100mW
Voltage - Rated :
75V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
558.8μm
Surface Mount :
yes
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±0.1%
Radiation Hardening :
No
Published :
Contact Plating :
Lead, Tin
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Factory Lead Time :
13 Weeks
Termination :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE: 75V
Composition :
Thin Film
JESD-609 Code :
e0
Size / Dimension :
0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
Case Code (Metric) :
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Power Rating :
100mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Resistance :
102Ohm
Mounting Feature :
Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Number of Terminations :
2
Weight :
2.012816mg
Datasheets
TNPW0603102RBETA
Vishay / Dale TNPW0603102RBETA
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, TNPW Series, Thin Film, 102Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~125°C