TNPW0603102RBEEA
Mfr.Part #
TNPW0603102RBEEA
Description
RES 102 OHM 0.1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Voltage - Rated DC :
50V
Tolerance :
±0.1%
Length :
1.6002mm
Max Power Dissipation :
100mW
Voltage - Rated :
75V
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Composition :
Thin Film
Radiation Hardening :
No
Power Rating :
63mW
Termination :
SMD/SMT
Number of Terminations :
2
Case Code (Imperial) :
Series :
TNPW e3
Size / Dimension :
0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
Width :
838.2μm
Supplier Device Package :
Number of Pins :
2
Published :
Max Operating Temperature :
125°C
Resistance :
102Ohms
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Height :
558.8μm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Ratings :
AEC-Q200
Case Code (Metric) :
Contact Plating :
Tin
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
TNPW0603102RBEEA
Vishay / Dale TNPW0603102RBEEA
TNPW e3 Series, Thin Film, 102Ohms, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C