TNPW0603102KBETA
Mfr.Part #
TNPW0603102KBETA
Description
RES 102K OHM 0.1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Voltage - Rated :
75V
Radiation Hardening :
No
Width :
838.2μm
Power Rating :
100mW
Composition :
Thin Film
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±0.1%
Max Operating Temperature :
125°C
Length :
1.6002mm
Number of Terminations :
2
Termination :
SMD/SMT
Height :
558.8μm
Size / Dimension :
0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Supplier Device Package :
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
0603 (1608 Metric)
Case Code (Imperial) :
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Max Power Dissipation :
100mW
Resistance :
102kOhms
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Datasheets
TNPW0603102KBETA
Vishay / Dale TNPW0603102KBETA
TNPW Series, Thin Film, 102kOhms, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~125°C