TNPW0603102KBEEN
Mfr.Part #
TNPW0603102KBEEN
Description
RES 102K OHM 0.1% 1/10W 0603
1 (Unlimited)
Length :
1.6002mm
Composition :
Thin Film
Width :
850μm
0603 (1608 Metric)
Contact Plating :
Tin
Tolerance :
±0.1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
Max Operating Temperature :
125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Power Rating :
100mW
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated :
75V
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated DC :
100V
Resistance :
102kOhms
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Supplier Device Package :
Ratings :
AEC-Q200
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Radiation Hardening :
No
Height :
558.8μm
Series :
TNPW e3
Max Power Dissipation :
100mW
Case Code (Metric) :
Termination :
SMD/SMT
Datasheets
TNPW0603102KBEEN
Vishay / Dale TNPW0603102KBEEN
TNPW e3 Series, Thin Film, 102kOhms, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C