TNPW0603102KBEEA
Mfr.Part #
TNPW0603102KBEEA
Description
RES 102K OHM 0.1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Height :
558.8μm
Contact Plating :
Tin
Published :
Ratings :
AEC-Q200
Weight :
2.012816mg
Length :
1.6002mm
Series :
TNPW e3
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Width :
838.2μm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Supplier Device Package :
Case Code (Metric) :
Max Power Dissipation :
100mW
Resistance :
102kOhms
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
75V
Termination :
SMD/SMT
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Number of Pins :
2
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
13 Weeks
Voltage - Rated DC :
50V
Size / Dimension :
0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
Tolerance :
±0.1%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
REACH SVHC :
Unknown
Power Rating :
63mW
Case Code (Imperial) :
Max Operating Temperature :
125°C
Datasheets
TNPW0603102KBEEA
Vishay / Dale TNPW0603102KBEEA
TNPW e3 Series, Thin Film, 102kOhms, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C