TNPW0603102KBECN
Mfr.Part #
TNPW0603102KBECN
Description
RES 102K OHM 0.1% 1/10W 0603
Thin Film
Case Code (Metric) :
Series :
TNPW
Case Code (Imperial) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
75V
Length :
1.6mm
Tolerance :
±0.1%
Contact Plating :
Lead, Tin
Width :
850μm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
Number of Terminations :
2
Termination :
SMD/SMT
Power Rating :
100mW
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Feature :
Military
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Radiation Hardening :
No
Min Operating Temperature :
-55°C
Resistance :
102kOhms
Supplier Device Package :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
155°C
Height :
450μm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Datasheets
TNPW0603102KBECN
Vishay / Dale TNPW0603102KBECN
TNPW Series, Thin Film, 102kOhms, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~125°C