TNPW0603100RBXTA
Mfr.Part #
TNPW0603100RBXTA
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
RES 100 OHM 0.1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
2
Contact Plating :
Lead, Tin
Resistance :
100Ohm
Series :
TNPW
Radiation Hardening :
No
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Working Voltage :
75V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
JESD-609 Code :
e0
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE: 75V
Feature :
Military
Construction :
RECTANGULAR
Power Rating :
100mW
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Surface Mount :
yes
Pbfree Code :
No
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Tolerance :
±0.1%
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
Factory Lead Time :
13 Weeks
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
ECCN Code :
EAR99
Mounting Feature :
Surface Mount
Datasheets
TNPW0603100RBXTA
Vishay / Dale TNPW0603100RBXTA
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, TNPW Series, Thin Film, 100Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~125°C