TNPW0603100RBXEN
Mfr.Part #
TNPW0603100RBXEN
Description
RES 100 OHM 0.1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Military Standard :
Not
Max Operating Temperature :
125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Contact Plating :
Tin
Size / Dimension :
0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
Series :
TNPW e3
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Width :
838.2μm
Power Rating :
100mW
Tolerance :
±0.1%
Case Code (Imperial) :
Published :
Resistance :
100Ohms
Length :
1.6002mm
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Ratings :
AEC-Q200
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Height :
558.8μm
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Depth :
850μm
Max Power Dissipation :
100mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Metric) :
Datasheets
TNPW0603100RBXEN
Vishay / Dale TNPW0603100RBXEN
TNPW e3 Series, Thin Film, 100Ohms, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C