TNPW0603100RBXCN
Mfr.Part #
TNPW0603100RBXCN
Description
RES 100 OHM 0.1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Composition :
Thin Film
ECCN Code :
EAR99
Working Voltage :
75V
Resistance :
100Ohm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Pbfree Code :
No
Construction :
RECTANGULAR
Surface Mount :
yes
Feature :
Military
Contact Plating :
Lead, Tin
Power Rating :
100mW
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE: 75V
JESD-609 Code :
e0
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Series :
TNPW
Tolerance :
±0.1%
Mounting Feature :
Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
1 (Unlimited)
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Datasheets
TNPW0603100RBXCN
Vishay / Dale TNPW0603100RBXCN
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, TNPW Series, Thin Film, 100Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~125°C