TNPW0603100KDHTA
Mfr.Part #
TNPW0603100KDHTA
Description
RES 100K OHM 0.5% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Published :
Length :
40.6mm
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
Feature :
Military
Height :
10.2mm
Voltage - Rated DC :
75V
Power Rating :
100mW
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Number of Terminations :
2
Width :
20.6mm
Resistance :
100kOhms
Min Operating Temperature :
-55°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Max Operating Temperature :
125°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Tolerance :
±0.5%
Series :
TNPW
Power Dissipation :
63mW
Datasheets
TNPW0603100KDHTA
Vishay / Dale TNPW0603100KDHTA
TNPW Series, Thin Film, 100kOhms, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -55°C~125°C