TNPW0603100KBXTA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TNPW0603100KBXTA
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 100K OHM 0.1% 1/10W 0603
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE: 75V
Power Rating :
100mW
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Construction :
RECTANGULAR
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Surface Mount :
yes
Mounting Feature :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Pbfree Code :
No
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Military
Number of Terminations :
2
Series :
TNPW
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Working Voltage :
75V
Tolerance :
±0.1%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Radiation Hardening :
No
JESD-609 Code :
e0
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Factory Lead Time :
13 Weeks
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Composition :
Thin Film
Resistance :
100kOhm
Datasheets
TNPW0603100KBXTA
Vishay / Dale TNPW0603100KBXTA
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, TNPW Series, Thin Film, 100kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~125°C