TNPW0603100KBETA
Mfr.Part #
TNPW0603100KBETA
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
RES 100K OHM 0.1% 1/10W 0603
Contact Plating :
Lead, Tin
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Tolerance :
±0.1%
Power Rating :
100mW
Series :
TNPW
Termination :
SMD/SMT
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated :
75V
Width :
838.2μm
2
Case Code (Metric) :
Length :
1.6002mm
Published :
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Tape and Reel (TR)
Military Standard :
Not
Max Operating Temperature :
125°C
Depth :
850μm
Feature :
Military
Min Operating Temperature :
-55°C
REACH SVHC :
Unknown
Resistance :
100kOhms
Height :
558.8μm
Voltage - Rated DC :
75V
Max Power Dissipation :
100mW
Number of Pins :
2
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
Datasheets
TNPW0603100KBETA
Vishay / Dale TNPW0603100KBETA
TNPW Series, Thin Film, 100kOhms, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~125°C