TNPW0603100KBECN
Mfr.Part #
TNPW0603100KBECN
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
RES 100K OHM 0.1% 1/10W 0603
Stock
750
In Stock :
750
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Feature :
Military
Military Standard :
Not
Supplier Device Package :
0603
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Resistance :
100kOhms
Case Code (Metric) :
1608
Power Rating :
100mW
Depth :
850μm
Voltage - Rated :
75V
Contact Plating :
Lead, Tin
Termination :
SMD/SMT
Max Operating Temperature :
125°C
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
Tolerance :
±0.1%
Series :
TNPW
Published :
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
2
Length :
1.6mm
Datasheets
TNPW0603100KBECN
Vishay / Dale TNPW0603100KBECN
TNPW Series, Thin Film, 100kOhms, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~125°C