TNPW04029K09BYEP
Mfr.Part #
TNPW04029K09BYEP
Description
RES 9.09K OHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Width :
0.5 mm
Technology :
Thin Film
Length :
1 mm
Product Category :
Thin Film Resistors - SMD
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Qualification :
AEC-Q200
Vishay
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Type :
High Stability Flat Chip Resistor
Termination Style :
SMD/SMT
TNPW e3
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
RoHS :
Details
Resistance :
9.09 kOhms
Power Rating :
100 mW (1/10 W)
Height - Seated (Max) :
0.016" (0.40mm)
Subcategory :
Resistors
Product Status :
Active
Product Type :
Thin Film Resistors
Supplier Device Package :
Mounting Style :
PCB Mount
Height :
0.35 mm
Tolerance :
±0.1%
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage Rating :
50 V
Brand :
Power (Watts) :
0.063W, 1/16W
Number of Terminations :
2
Application :
Automotive, Industrial Equipment, Medical Equipment, Test and Measuring Equipment
Product :
Thin Film Resistors High Reliability
Package :
Digi-Reel?
Packaging :
MouseReel
Failure Rate :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Datasheets
TNPW04029K09BYEP
Vishay / Dale TNPW04029K09BYEP
TNPW e3 Series, Thin Film, 9.09 kOhms, 0.063W, 1/16W, ±0.1%, -55°C ~ 155°C