TNPW040298K8BEED
Mfr.Part #
TNPW040298K8BEED
Description
RES 98.8K OHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Width :
508μm
Power Rating :
63mW
Min Operating Temperature :
-55°C
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Length :
990.6μm
Max Operating Temperature :
125°C
Tolerance :
±0.1%
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
No
Published :
Resistance :
98.8kOhms
13 Weeks
Max Power Dissipation :
63mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Contact Plating :
Tin
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Height :
406.4μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
TNPW040298K8BEED
Vishay / Dale TNPW040298K8BEED
TNPW e3 Series, Thin Film, 98.8kOhms, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C